Смілянський форум

Ласкаво просимо

* Погода 
* Правила   * Учасники
* Вхід   * Реєстрація
Об'яви форума

Смілянський форум засвідчує свою підтримку українському народу. Ми засуджуємо дії російської влади, що нахабно ввела свої збройні сили на територію України.
Ми єдина, незалежна держава і вторгнення на нашу територію - це порушення суверенності України.
Слава Україні !


Сьогодні: 23 Лютого, 2020 19:21

Часовий пояс UTC + 2 годин [ DST ]
Створити нову тему Відповісти  [ 157 повідомлень ]  На сторінку 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Далі
Автор Повідомлення
 Тема повідомлення: Знайомство з містом Сміла
ПовідомленняДодано: 16 Листопада, 2007 17:32 
Офлайн
Адмін сайту
Аватар користувача

З нами з: 14 Липня, 2006 22:07
Повідомлення: 1880
Звідки: Сміла
Репутація: 248
Статус: районний центр
Страна: Україна
Область: Черкаська область
Район: Смілянський район
Дата заснування: 1542
День заснування: друга неділя вересня
Площа: 39,85 км²
Населення: 69,0 тис. чоловік
Телефонний код: +380 4733
Поштовий індекс: 20700

Сміла – самоврядне міське поселення в центральній частині Черкаської області, розташоване на річці Тясмин та його притоці Срібрянці.

Сміла – місто обласного значення, адміністративний центр Смілянського району.
На її території в 3985 га мешкає 69,0 тис. чоловік (2005).
Магістральні залізничні та шосейні дороги мають вихід до Києва, Москви, Дніпропетровська, Львова.
Відстань до обласного центру – 23 км., асфальтованою дорогою – 30 км.
Місто відноситься до міст з переважним значенням промислових та транспортних функцій.
В галузях господарської системи міста зайнято 29,7 тис.чоловік.

Легенда про Смілу

Через ліс стежина
То не темна ніч надходить і не чорні хмари,
То на землі наддніпровські сунули татари.
Зібрав княжич своє військо і в похід пустився,
Над Тясмином в густім лісі табором спинився.
Довго княжич думав, де ж знайти стежину,
Щоб татарину до тилу вивести дружину.
Раптом, звідки не візьмися, між зелених в'язів
Появилася дівчина, стала перед князем.
Кулаками світлий княжич протирає очі —
Чи не мавка-лісовичка прийшла серед ночі?
Ні, не мавка тоді стала перед очі княжі —
Людським голосом дівчина своє слово каже:
- Знаю я крізь ліс, крізь хащу потайну стежину,
Можу нею я провести всю твою дружину.
А коли у небі місяць та й зайшов за хмару,
Повела вона дружину та й у тил татарам.
Не чекав захланний ворог нападу із тилу—
Пересилила дружина всю татарську силу.
Вміли русичі побити бісову личину,
Та не вміли вберегти від стріли дівчину...
...Ой, у тої дівчиноньки побіліли губи...
- Скажи, сестро, як ти звешся, скажи швидше, люба!..
Не дізнались славні хлопці, як дівчину звати,
Бо уста її ні слова не змогли сказати...
Так і вмерла без імення та дівчина мила,
Яку люди за сміливість називали Сміла.
А коли у тій місцині город збудували,
То на пам'ять про дівчину Смілою назвали.

Юрій Кругляк


Візитівка міста


Із сивої давнини, з красивих героїчних легенд постало наше місто, назване Смілою. Хто б не була та дівчина, що стала символом невмирущої сміливості, прагнення волі, жертовності й патріотизму, вона передала жителям міста у спадщину найкращі генетичні риси. А образ її увічнено в Гербі міста Сміли.

Перше поселення на річці Тясмині фіксується в історичних джерелах між 1533 і 1544 рр. Протягом віків місто мало різні назви: селище Яцьково-Тясмино, слобода Тясмин, містечко Тясмин і, нарешті, Сміла. Офіційною датою народження нашого міста вважають 1542 рік. Привілей на Магде-бурзьке право надано йому ще 1773 року.

З писемних джерел, що дійшли до нас, відомо, що на початку XVI століття землі в басейні ріки Тясмин належали знатній родині черкаських землевласників Жубриків. 1533 року брацлавський землянин Юсько Тимкович випросив у Івана Жубрика грунти при впадінні річки Мідянки в Тясмин і заклав на місці урочища хутір. Татари кілька разів спустошували ці землі, але поселення відновлювалось. Виконавчим листом гос-подарського комісара Гарабурди від серпня 1544 року привілей на селище Яцьково повертається боярину Стефану Жубрику.

1633 року польський гетьман Станіслав Конецьпольський за 24 тисячі злотих купив у спадкоємиці Жубриків Христини ці землі, що дало йому змогу увійти до центру території Запорізького війська.

Під час визвольної війни 1648 - 1654 років під керівництвом Богдана Хмельницького Тясмин (Сміла) стає сотенним містечком Чигиринського полку (сотник Мисько Стринджа). Тут знаходилася резиденція гетьманича Тимоша - сина Б.Хмельницького.

У 1658 -1659 роках містечком володів полковник Данило Виговський, але вже 1660 року за Слободищенським трактатом Україна знову підпала під владу Речі Посполитої. Тож друга половина XVII століття стала для Смілянщини суцільним лихоліттям: свавілля, битви, зради, повстання, набіги татар і турків, міжусобиці призвели до спустошення краю. За умовами "Вічного миру" між Росією і Польщею (1686 рік) землі між правим берегом Дніпра і лівим берегом Тясмина мали бути незаселеними. Але російсько-польську угоду було розірвано 24 вересня 1709 року. Смілянщина дістається Ксаверію Любомирському. Згодом ця територія стає осередком гайдамацького руху, тут формуються загони, що громлять шляхту Найбільшого розмаху боротьба набула весною та літом 1768 року під час Коліївщини.

У 1787 році Сміла стає власністю князя Потьомкіна, відомого російського воєначальника. Після його смерті маєток дістається графу Олександру Самойлову.

З 1793 року Правобережна Україна входить до складу Російської держави. На цей час Сміла стає повітовим містечком, але через рік установи переводять до Черкас. З січня 1797 року Сміла стає містечком Черкаського повіту.

Нова епоха розвитку містечка починається з 1838 року, коли воно стає власністю графині Софії Олександрівни Бобринської (у дівоцтві Самойлової). Цього Ж року граф Олексій Олексійович Бобринський (нащадок Катерини II і графа Григорія Орлова) будує тут одну з перших на півдні України цукроварню. Для розвитку міста потрібна була велика кількість людей. О.О.Бобринський у 1840 році переселяє до Сміли селян з Харківської, Орловської, Смоленської губерній.

Графи Бобринські були багатими землевласниками і цукрозаводчиками Росії, власниками й акціонерами борошняного виробництва, гірничозаводських об'єднань, були зв'язані з банками Росії і закордону.

"Перехід Сміли у володіння графів Бобринських склав епоху в розвитку... містечка, адже послугував на користь не тільки жителів його, а й усього Черкаського повіту" (Л.Похилевич). Хоча порядком у місті і його благоустроєм юридично опікувалась міська управа, фактично розвиток Сміли відбувався коштом Бобринських.

Історичні потрясіння XX ст. - революції і світові війни - не обійшли місто стороною. Наприкінці 1903 року у місті створюється осередок Російської соціал-демократичної робочої партії, який ініціює проведення страйків та мітингів. А 1917 року в Смілі проголошено Радянську владу. На початку ж березня 1918 року місто захопили війська імперіалістичної Німеччини. Звільнення відбулось 9 січня 1920 року. І тільки по закінченні громадянської війни городяни взялися за відбудову зруйнованого міського господарства.

У 1932-1933 роках Сміла, як і вся Україна, пережила найжорстокіший голод.
Пізніше містом прокотилися дві хвилі політичних репресій, які забрали тисячі життів смілян. Попри все, місто відроджувалось і розквітало.


Історичні віхи розвитку міста Сміла


1542 Офіційна дата народження Сміли

1709 Діє козацьке городове самоврядування.

1741 В містечку 280-300 дворів, в яких проживає 2 - 2,5 тисяч чоловік.

1742 Князем Любомирським збудовано дерев'яну фортецю.

1773 Місту надано привілей на Магдебурзьке право.

1781 "Сміла - головне місто серед 40-50 сіл на Україні. Містечко дерев'яне, населене селянами. Землі, які належали місту, мали більше 12 квадратних миль площі (1 англ. кв.миля - 1609,34 кв.м)" (Жан-Генріх Мюнц "Мальовничі подорожі Польщею та Україною").

1793 –1794 Сміла - центр однойменного повіту. Потім - містечко Черкаського повіту.

1795 У Смілянських володіннях графа О.Самойлова мешкає 1747 чоловік осілого населення та 435 неосілих, з них 50 ремісників, 9 шевців, 6 ткачів, 8 кравців. Решта - землероби.

1838 Початок розвитку цукропереробної галузі в місті.

1845 8 тисяч жителів, 755 будинків, 60 крамниць, одна корчма, 10 заїжджих дворів; буряко-цукрові, 3 цегельні і 2 винокурних і 2 шкіряних заводи, 10 млинів.

1860 12,6 тисяч жителів. 4 православні церкви, католицький костел, каплиця розкольників, синагога, 2 єврейських молитовних будинки. Мировий суд, канцелярія судового допиту, земельна управа, станції - поштова і телеграфна. 176 крамниць, 255 ремісників. Аптека, волосна лікарня на 25 ліжок. Двічі на тиждень - базари, двічі на рік – ярмарки (за Л.Похилевичем).

1876 Через місто пройшла залізниця, відкрито станцію Бобринську.

1879 На 9 фабриках і заводах Сміли вироблено продукції на понад 4 млн. карбованців - це більше, ніж того ж року випустило 76 заводів і фабрик Києва (В.І.Ленін "Розвиток капіталізму в Росії").

1887 При рафінадному заводі відкрито центральну телефонну станцію.

1889 18 великих підприємств, де зайнято 1130 робітників. Працює завод з виробництва гасу для освітлення вулиць.

Початок XX ст. 20 тисяч жителів. 23 фабрики і завода. 13 соборів, церков, молитовних будинків. 10 шкіл. 71 % селянських господарств - безземельні і малоземельні, 52 % - безкінні. З ресторани, 81 купець. 1917 Населення міста - 29 тисяч чоловік. Крім великих цукрового і рафінадного заводів, кілька дрібних підприємств: механічні майстерні, 6 шкіряних заводів, пивзавод, 2 маслобойні, миловарний, свічковий та жиросальний заводи, вальцовий млин, олійниці. 67 магазинів і пунктів громадського харчування. Чверть усіх вулиць - бруковані.

1923 Сміла - адміністративний центр однойменного району.

1927 Збудовано електростанцію. Закладено машинобудівний завод союзного значення.

1938 Початок будівництва першої черги міського водогону, електрифікації міста, прокладено перші пасажирські автобусні маршрути.

До початку Великої Вітчизняної війни Сміла - розвинене місто обласного підпорядкування з 35-тисячним населенням. Працює 14 промислових підприємств і 11 артілей промкооперації, 2 лікарні, 10 загальноосвітніх шкіл, механіко-технологічний технікум, 2 школи фабрично-заводського навчання. Центри культурно-освітньої роботи - 7 клубів, 5 бібліотек та 6 стаціонарних кіноустановок.

1972 Розпочато будівництво радіоприладного заводу.

1973 Проведено природний газ.

1980 –1990 Забудовано багатоповерхові житлові мікрорайони №№ 13,49,53. Відкрито новий шляхопровід через залізничну колію Знам'янка-Миронівка. Створено Нижній парк.

2005 Сміла - місто обласного підпорядкування. Районний центр. Населення - 69,8 тисячі осіб. 20 великих підприємств різної форми власності. 354 малих підприємств, 3160 приватних підприємців. 204 магазини, 164 торговельні кіоски та павільйони, 61 підприємство громадського харчування, 124 об'єкти побутового обслуговування.

Герб та прапор


Геральдичний опис герба міста Сміла
Зображення


"В зеленому полі дівчина в срібному (білому) одязі з орнаментом униз, з золотою косою і червоною пов'язкою на голові, що ламає над головою чорну стрілу. Внизу срібна стінчата з зубцями окраїна з чорними швами". Цей пізнавально-правовий знак створено на основі історико-топомінічної легенди.

Пояснення символіки герба: дівчина, що ламає чорну стрілу - символ перемоги добра над злом. Срібний (білий) колір її одягу - символ чистоти, її світлих помислів. Зелений колір поля герба символізує життя і місцевість, де відбувались місцеві події. Зображення кріпосної стіни нагадує про смілянський замок. Така ж символіка присутння й у гербі графа О.О.Бобринського, який зробив великий внесок у розвиток міста.

Опис прапора міста Сміла
Зображення


"У центри малинового прямокутного полотнища малий герб міста Сміли в білому обрамленні. Співвідношення сторін полотнища 2:3 (висота до довжини); висота щита герба - половина висоти полотнища".

Символіка кольору прапора: колір полотнища прапора малиноий, як і в часи козатства (в Смілі стояла козатська сотня Чигиринського полку). Зображення герба на прапорі підкреслює його належність місту Смілі.

Герб і прапор міста затверджено VIII сесією 21 скликання Смілянської міської ради народних депутатів 10 липня 1992 року.4-5 вересня того ж року під час урочистостей, присвячених 450-річчю виникнення Сміли, офіційні символи міста освячено.


Сміла на карті України

Зображення


 Ви не авторизовані для перегляду. 


Інформація взята з вікіпедії та  Ви не авторизовані для перегляду.  міста.


Востаннє редагувалось Andrey в 16 Червня, 2010 0:03, всього редагувалось 1 раз.

Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення:
ПовідомленняДодано: 16 Листопада, 2007 21:57 
Я пишаюся своїм містом...Воно найкраще і найрідніше...


Догори
  
 
 Тема повідомлення:
ПовідомленняДодано: 16 Листопада, 2007 21:59 
Офлайн
Ветеран
Ветеран
Аватар користувача

З нами з: 23 Жовтня, 2007 12:51
Повідомлення: 822
Звідки: .....
Репутація: 137
Андрюха,уважуха,реально :good: а чертенку надо писать курсовой

_________________
"Никогда не поздно поумнеть...!"


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення:
ПовідомленняДодано: 16 Листопада, 2007 22:01 
Офлайн
Активіст
Активіст
Аватар користувача

З нами з: 12 Вересня, 2007 15:31
Повідомлення: 1398
Звідки: р-н Богдана You_know....
Репутація: 761
я теж пишаюсь своїм містом воно саме краще!!

_________________
Зображення
Зображення
Любить курсанта -это гордость
Быть с курсантом -это честь
Что не у всех девчонок есть!!


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення:
ПовідомленняДодано: 17 Листопада, 2007 14:22 
Офлайн
Активіст
Активіст
Аватар користувача

З нами з: 28 Лютого, 2007 22:09
Повідомлення: 1470
Звідки: Underground - [РПЗ] 44 Flava
Репутація: 1772
Патриотизм форева :ukraine: ! не хочу никуда уезжать учится :'(

_________________
Патруль Слів (Офіційна група)
http://vkontakte.ru/club12707681
Вступайте, слухайте і качайте! - КОМЕНТУЙТЕ!


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення:
ПовідомленняДодано: 17 Листопада, 2007 14:58 
Офлайн
Активіст
Активіст
Аватар користувача

З нами з: 25 Лютого, 2007 14:07
Повідомлення: 1266
Звідки: город-герой Смела
Попередження: 2
Репутація: 279
будет вам лет по 21 и вы поймёте что делать нефиг в Смеле

_________________
* Продам мед 0971718198 *


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення:
ПовідомленняДодано: 17 Листопада, 2007 15:05 
Офлайн
Активіст
Активіст
Аватар користувача

З нами з: 28 Лютого, 2007 22:09
Повідомлення: 1470
Звідки: Underground - [РПЗ] 44 Flava
Репутація: 1772
Я понимаю, но всё же не хочу уезжать

_________________
Патруль Слів (Офіційна група)
http://vkontakte.ru/club12707681
Вступайте, слухайте і качайте! - КОМЕНТУЙТЕ!


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення:
ПовідомленняДодано: 17 Листопада, 2007 15:05 
Офлайн
Затятий форумчанин
Затятий форумчанин
Аватар користувача

З нами з: 17 Вересня, 2007 16:59
Повідомлення: 224
Звідки: СМІЛА де ЖАНЕЙРО
Репутація: 53
Сміла рулеззз!!! Робить є, що і в Смілі!!! Головне було б бажання!

_________________
F*ck_me_I_am_Ukrainian. . .
Night Life :) Award


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення:
ПовідомленняДодано: 17 Листопада, 2007 15:14 
Офлайн
Активіст
Активіст
Аватар користувача

З нами з: 10 Листопада, 2007 21:42
Повідомлення: 1088
Звідки: [RPZ]
Репутація: 176
69 тысач людей!! я думав менше!!

_________________
Зображення


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення:
ПовідомленняДодано: 17 Листопада, 2007 15:22 
Офлайн
Маніяк
Маніяк
Аватар користувача

З нами з: 19 Серпня, 2006 21:44
Повідомлення: 1753
Звідки: З Раю...
Репутація: 1603
Смела - родина моя, не забуду я тебя!! :ukraine:

_________________
 Ви не авторизовані для перегляду. 


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення:
ПовідомленняДодано: 17 Листопада, 2007 17:06 
Офлайн
Ветеран
Ветеран
Аватар користувача

З нами з: 23 Жовтня, 2007 12:51
Повідомлення: 822
Звідки: .....
Репутація: 137
Djuice может быть,а может и нет...кому ты нужен-да никому...вот вся суть...можна найти себя и в Смеле....но не факт что ты найдешь себя где то :)

_________________
"Никогда не поздно поумнеть...!"


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення:
ПовідомленняДодано: 17 Листопада, 2007 17:54 
Офлайн
Активіст
Активіст
Аватар користувача

З нами з: 02 Листопада, 2007 12:07
Повідомлення: 1156
Звідки: Сміла-Київ, #unformal
Репутація: 658
А мне Смела нравится: маленькая, все друг друга знают... :-)


P.S. Наоборот ненавижу суету больших городов. А вот в Смеле спокойно и тихо )))


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення:
ПовідомленняДодано: 17 Листопада, 2007 18:23 
Офлайн
Експерт
Експерт
Аватар користувача

З нами з: 05 Листопада, 2007 15:28
Повідомлення: 578
Репутація: 48
г.Смела
(Черкасская область, Украина)

--------------------------------------------------------------------------------
Местечко Смела возникло в 1633 году при содействии магната С.Конецпольского. Затем город несколько раз менял владельцев (Выговские, Конецкопльские, Сирки, Любомирские).

Зображення Зображення

В 1773 году по просьбе тогдашних владельцев города Любомирских польский король даровал Смеле магдебургское право. Тогда же появился герб Смелы: в червленом поле золотые литеры "X.L." Это вензель владельца города Ксаверия Любомирского. Герб утверждён 11 марта 1779 года.

По материалам работ В.Панченко и А.Гречило

В 1787 году К.Любомирский продал Смелу князю Потёмкину, в 1793 году Смела вошла в Черкасский уезд Киевской губернии Российской империи. Герб 1773 года более не использовался, но новый герб составлен не был.

Зображення

Герб составлен О.Г.Толкушиным (г.Черкассы), графическое воплощение выполнил Ф.Ф.Монархов.

Cогласно легенде город был назван в честь смелой девушки, которая провела славян по тайным тропам в тыл татарам, осадившим поселение. В жестоком бою она погибла. Именно эта смелая (укр. - смела) девушка и изображена на гербе. В нижней части щита помещается часть крепостной стены. Она взята с родового герба графов Бобринских, владельцев Смелы в прошлом. Бобринские ведут свой род от незаконнорожденного сына Екатерины II, поэтому на гербе Бобринских изображена часть герба родины Екатерины - Анхальта: в серебряном поле идущий по красной крепостной стене коронованный медведь в ошейнике.

По материалам статьи О.Г.Толшкушина в журнале "Гербовед"


Востаннє редагувалось _scorpio_ в 10 Березня, 2011 21:35, всього редагувалось 1 раз.

Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення:
ПовідомленняДодано: 17 Листопада, 2007 18:26 
Офлайн
Активіст
Активіст
Аватар користувача

З нами з: 25 Лютого, 2007 14:07
Повідомлення: 1266
Звідки: город-герой Смела
Попередження: 2
Репутація: 279
ага так спокойно и тихо что через день аварии, или ещё что-то;жить можна, но негде работать

_________________
* Продам мед 0971718198 *


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення:
ПовідомленняДодано: 18 Листопада, 2007 1:21 
Офлайн
Затятий форумчанин
Затятий форумчанин
Аватар користувача

З нами з: 29 Серпня, 2007 3:21
Повідомлення: 202
Звідки: Смела Богдано
Репутація: 12
так для того что-бы работать нужно самому ставать и что-то думать что б другим была работа, вон русских з СМРЗ


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення:
ПовідомленняДодано: 18 Листопада, 2007 18:42 
Офлайн
Маніяк
Маніяк
Аватар користувача

З нами з: 14 Травня, 2007 15:43
Повідомлення: 1544
Звідки: smel4
Репутація: 208
Ого здесь написано про Смелу стоко , што когда я прочитал то узнал 40% новой не открытой для меня Смелы :good:


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення:
ПовідомленняДодано: 18 Листопада, 2007 18:45 
Офлайн
Живу я тут
Живу я тут
Аватар користувача

З нами з: 19 Вересня, 2006 22:02
Повідомлення: 12182
:D Де жывуть, а шо знають!

_________________
Бачу справи твої, людино!
Зображення


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення:
ПовідомленняДодано: 18 Листопада, 2007 22:59 
Офлайн
Живу я тут
Живу я тут
Аватар користувача

З нами з: 04 Червня, 2007 14:07
Повідомлення: 9456
Звідки: Тута))
Репутація: 1215
Класно було все це прочитати. Виявилось, що я не все знав про наше місто досьогодні

_________________
\m/


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення:
ПовідомленняДодано: 19 Листопада, 2007 1:37 
Офлайн
Затятий форумчанин
Затятий форумчанин
Аватар користувача

З нами з: 24 Жовтня, 2007 19:13
Повідомлення: 207
Звідки: TheМЛЯ
Репутація: 55
я в Смілі народився :oops: :-)
аби не розруха в країні то нам би тут жилось ой як добре :'(

_________________
Зображення
Зображення


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення:
ПовідомленняДодано: 20 Листопада, 2007 16:13 
Офлайн
Затятий форумчанин
Затятий форумчанин
Аватар користувача

З нами з: 17 Червня, 2007 12:56
Повідомлення: 285
Звідки: Киев\Смела
Репутація: 77
Капець,ви не уявляєте як я скучив за рідною Смілою!я вже 3 тиждень сиджу в общазі!а на форумі вже 100 років не був!!!дуже вдячний адміну за таку інформацію!

_________________
У меня есть планета на которой живут пони,они питаются только радугой и какают бабочками :)))


Догори
 Профіль  
 
Показувати повідомлення за:  Сортувати за  
Створити нову тему Відповісти  [ 157 повідомлень ]  На сторінку 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Далі

Часовий пояс UTC + 2 годин [ DST ]


Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей


Ви не можете створювати нові теми у цьому форумі
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете додавати файли у цьому форумі

Вперед:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Український переклад © 2005-2011 Українська підтримка phpBB
*Мобільна версія